Naše pohledská knihovna

Historie

Historie pohledské knihovny sahá až do konce 19. století a je spjata s působením Národní jednoty pošumavské v naší obci. Roku 1894 byl na ustavující schůzi konané 8. prosince 1894 v hostinci pana Františka Jůzla v Sibentanech (Simtany) založen místní odbor Národní jednoty pošumavské pro Pohled a okolí, jež tehdy sdružoval 86 členů[1]. Národní jednota pošumavská (dále NJP) si kladla za cíl šíření češství, obrozeneckých myšlenek, českého jazyka mezi lidmi i ve školních lavicích. NJP byla činná především v národnostně smíšených oblastech se silným německým vlivem, především v pohraničí, ale také u nás, neboť jsme náleželi k tzv. jihlavskému jazykovému ostrovu, kde od středověku převládala němčina.

Podrobnější informace jsou uvedeny v kronice v roce 1961. Knihovna měla koncem tohoto roku celkem 1482 svazků knih, z toho krásná literatura tvořila 960 svazků, jiná naučná literatura 108 svazků, literatura pro mládež 107 svazků, spisy politické 97 svazků, zemědělská literatura 92 svazků, spisy společensko-politické 82 svazků, spisy technické 26 svazků. Čtenářů ovšem bylo pouze 40, z toho mládež 24 osob a dospělí 16. Knihy se půjčovaly jednou týdně a jejich přírůstek za rok 1961 činil celkem 60 knih.[6] V roce 1963 se knihovna MNV přestěhovala do budovy fary, kde tehdy sídlil i místní národní výbor. Knihovnu v té době vedla zdejší učitelka Eva Marešová a nejvíce ji využívala školní mládež. V roce 1965 obdržela čestné uznání za umístění v krajské soutěži. Eva Marešová-Pokorná se však po provdání odstěhovala do Havlíčkova Brodu a knihovnu převzala paní Bedřiška Jirásková, dlouholetá pracovnice pohledského kina. Ta vedla knihovnu 18 let až do roku 1983, tedy do svých 85 let. Její nástupkyní se stala Helena Pospíchalová. Od roku 1970 sídlí knihovna v budově bývalého MNV, dnešního obecního úřadu, tedy v čp. 39, kam byla přestěhována z fary po přestavbě této budovy prováděné v letech 1967-68.

Současnost

Paní Pospíchalová byla za svou činnost dvakrát oceněna, titul Knihovna roku získala pohledská knihovna v roce 1999 a 2006. Od roku 2001 je zavedena počítačová evidence knih, k dispozici je čtenářům on-line katalog, již několik let fungují výměnné fondy, díky kterým naše knihovna dočasně získává z Krajské knihovny v Havlíčkově Brodě cca 400 exemplářů knih ročně. V současné době je knihovna otevřena pro čtenáře každé pondělí od 15:30 do 17:30.